Tiyatroya gitmeyen toplumlar
Sık sık oyuna gelirler...
Ali Erdoğan


Ana Sayfa  |   Kabare Dev Aynası  |  Ali Erdoğan  |  Oyunlar  |  Oyun Programı  |  İletişim  |  Ziyaretçi Defteri
 
Rengin Uz'un Şakayla Söyler Haldun Taner Eleştirisi


Şakayla Söyler (ama doğruyu söyler) Haldun Taner

Ülkemizde Haldun Taner’in kurduğu kabare geleneğini 10 yıldan beri sürdüren Ali Erdoğan, Kabare Dev Aynası’nda, usta yazarın Vatan Kurtaran Şaban ve Gözlerimi Yaparım Vazifemi Yaparım oyunlarından çarpıcı bölümleri sahneye getiriyor.

Bazı tiyatrolar, sessiz sedasız ama gayet istikrarlı bir biçimde yollarına devam ediyor. Ali Erdoğan’ın kurucusu olduğu Kabare Dev Aynası da onlardan biri. Ülkemizdeki birçok özel topluluk gibi salon buldukça oyunlarını sahneleyen Tiyatro Dev Aynası bu sezon 10. Yılını kutluyor. Kendi yağı ile kavrulan bir tiyatro için küçümsenmeyecek bir rakam. Ali Erdoğan’ı diğer tiyatro yöneticilerinden ayıran özellik ise onun ustası Haldun Taner’in izinden giderek, inatla kabare geleneğini sürdürmesi.

Türkiye’de Kabare Tiyatrosu’nun kurucusu olan Haldun Taner’in ‘Tiyatro Hayatın Aynasıysa Kabare de Dev Aynası’ sözünden hareketle tiyatrosunun adını ‘Kabare Dev Aynası’ koyan Ali Erdoğan, ustasının 25. ölüm yılında, ona saygı duruşu olarak, ‘Şakayla Söyler Haldun Taner’ adlı kabareyi oynuyor. Ali Erdoğan, yönettiği oyunda, Haldun Taner’in,’Vatan Kurtaran Şaban’, ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ oyunları ile Rüya,Tuş ve Sarhoş adlı skeçleri sunuyor. Oyunun ilk bölümü, Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda yıllar önce seyrettiğim ‘ Vatan Kurtaran Şaban’ dan çarpıcı sahnelere ayrılmış. Tapu Kadastro’dan Kültür Müsteşarlığına atanan Şaban’ın plastik sanatlara, operaya, baleye, tiyatroya bakışını, engin bilgisiyle getirdiği muhteşem önerileri (! )nasıl da güleryüzlü bir alaycılıkla anlatmış Haldun Taner. Heykellerin yerle bir edildiği, şaire, romancıya, oyuncuya akla hayale gelmeyecek suçlamalarda bulunulduğu günümüzde doğrusu Şaban’ı yadırgamak ne mümkün!

İkinci yarı, Haldun Taner’in çok sahnelenen oyunlarından birine ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ a ayrılmış. Çocukluk arkadaşları olan saf iyi niyetli Vicdani ile üç kağıtçı, her devrin adamı Efruz’un Cumhuriyet döneminden başlayan hikayesi. Hiciv ustası Haldun Taner, sosyal adaletsizliği, çarpık ilişkileri, toplumun her kesimini kucaklayarak keskin bir mizahçı gözüyle veriyor. Ve sonunda vicdanının sesini dinleyen halk adamı, gözlerini kapatıp vazifesini yapan Vicdanı gözlerini tımarhanede açıyor! Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, 1960 yılına yazılmasına karşın aynı Vatan Kurtaran Şaban gibi güncelliğini koruyan bir oyun. Bu anlamda Ali Erdoğan’ın seçimi doğru ancak bu öyle bir oyun ki, daha önce seyretmemiş veya oyun metnini bilmeyen seyirci için izlediği sahneler havada kalabilir. Kabare havasındaki oyun için de final biraz ağır kaçmış. Şakayla Söyler Haldun Taner biraz uzun geldi bana, ‘Rüya’ skeci çıkarılsa özünden bir şey kaybetmez diye düşünüyorum.

USTA VE ÖĞRENCİLERİ
Ali Erdoğan, Kabare Dev Aynası’nın her şeyi. Yazıyor, yönetiyor, oynuyor, öğrenci yetiştiriyor. Şakayla Söyler Haldun Taner oyununda da kendi yetiştirdiği öğrencilerle sahneyi paylaşıyor. Yönetmen olarak, geleneksel tiyatroya olan bağını kabare türüne olan yakınlığı ile buluşturarak ortaya güzel bir sentez çıkarmış. Devekuşu Kabare’de uzun yıllar rol aldığı için kabare oyunculuğunu da iyi biliyor. Her kalıba rahatlıkla giriyor, değişik şiveleri aynı rahatlıkla konuşabilmesi de oyunculuğu için büyük ajantaj. Şakayla Söyler Haldun Taner’in yükü omuzlarında ve Ali Erdoğan hiçbir abartıya kaçmadan çok temiz bir oyunculuk sunuyor. İsmail Can Tortöp tüm oyuncular gibi değişik roller üstleniyor. Enerjisi yüksek, belli ki çok iyi çalışmış, hocası ile karşılıklı sahnelerinde tempoyu hiç düşürmüyor. Bir kabare oyuncusunda olması gereken sıcaklığa sahip ve seyirci ile iyi ilişkiyi kuruyor. Aynı sıcaklığı ve rahatlığı diğer genç oyuncularda pek göremedim. Cihan Bektaş, ressamı da doktoru da aynı yüksek perdeden oynuyor. Bağırınca daha iyi oynamış olmuyorsunuz, lütfen bağırmayın, inanın sakin olursanız derdinizi, kelimelerinizi daha iyi anlatırsınız. Merdan Kardan’ın komediye yatkın bir duruşu var. Sibel Erkan ve Ümmühan Kıldiş, çıvıl cıvıl yetenekli iki genç oyuncu ama seyirciyi memnun edebilmeleri için sahnede biraz daha pişmeleri gerek. Henüz 16 yaşındaki Çağla Şadoğlu için Kabare Dev Aynası harika bir okul. Sonuna kadar yararlansın. Oyunun dekor ve karikatürleri Mahmut Tibet imzasını taşıyor. Daha zengin olabilir miydi, evet. Ama bu haliyle de sempatik. Oyunun çok hoşuma giden şarkısının söz ve müziği Ali Erdoğan’a ait. Müziği Ayhan Yavaş düzenlemiş.

Ali Erdoğan ve ekibinin eksikleri olabilir ama Cumhuriyet Tiyatrosu’nun en önemli oyun yazarına, Haldun Taner’e büyük bir iyi niyet, saygı ve sevgiyle yaklaşmışlar. Ali Erdoğan’ı en başta bunun için kutlamak istiyorum. Haldun Taner’in, siyah beyaz portresinin oyun süresince sahnenin köşesinde durması da beni duygulandırdı.

Şakayla Söyler Haldun Taner’i Kozyatağı Alışveriş Merkezi’nde seyrettim. Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan’ Sahnesinde ( Sizi de andım Gazanfer Bey). Aslında kabare için daha küçük, seyirciyle yakın temas kurulabilen bir salon tabii daha uygun olurdu. Üstelik de bu salon sadece tiyatro için de yapılmamış. Birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu konuda Kadıköy Belediye Başkanı’na bir teşekkür borçluyuz. Özel Tiyatroların, İstanbul’un karşı yakasında Caddebostan Kültür Merkezi’nden sonra turne yapabilecekleri bir mekanları daha var artık. Neredeyse her mahalleye iki alışveriş merkezi düşerken hiç olmazsa içlerine sinema ve tiyatro salonu yapmayı mecbur etseler. Tamam biliyorum, benimki fazlasıyla iyi niyetli bir dilek !!!

Bu yıl, Türk Tiyatrosu’nun ilk epik tiyatro örneği olan, ünü yurtdışına yayılmış ‘Keşanlı Ali Destanı’ destan yazıyor. Sadri Alışık Tiyatrosu, oyunu kapalı gişe oynarken Eskişehir Şehir Tiyatrosu’nda da beğeniyle izleniyor. Keşanlı Ali’nin TV dizisi için görüş ayrılıkları var. Ben sadece birinci bölümüne baktım ve seyretmeme hakkımı kullanıyorum. Oyuncular iyi olabilir ama tiyatro oyunu tiyatroda seyredilir. Yeni kuşak da Haldun Taner’i televizyondan tanısın diyecek olursanız ona da itirazım var. Ya yakında, birileri çıkar da ‘Keşanlı Ali Destanı’ dizisini sahneye de koymuşlar diyecek olursa! Ayıp olmaz mı Haldun Taner’e, ayıp olmaz mı Çağdaş Türk Tiyatrosu’nun önemli klasiği ‘Keşanlı Ali Destanı’na, ayıp olmaz mı bu oyuna yıllar önce büyük emek veren tiyatroculara, unutulmaz müziğine imza atana.

Sizi ne yazık ki sadece her biri başyapıt olan oyunlarınızdan, öykülerinizden tanıyorum sevgili Haldun Taner. Benim için yeri doldurulamacak kadar değerli bir yazar, bir kültür adamısınız. Siz gittiğinizden beri ülkemizdeki tuhaflıklar da aldı başını gidiyor. Bu günleri yaşasaydınız kim bilir ne ölümsüz eserler daha bırakacaktınız. Şaban’lar, Efruz’lar, Vicdani’ler hep aramızda… Bizi soracak olursanız… Yine gülmekteyiz ağlanacak halimize.

Rengin Uz


Yayın Tarihi: 2/27/2012
 
BİLET ALIN !

Devam Eden Oyunlar
 

VATAN KURTARAN ŞABAN

YA TUTARSA?

ALİ ERDOĞAN'ın kitapları İMGE KİTABEVİ'inde..

BİZE BİR HALLER OLDU

Şakayla Söyler Haldun Taner

Kabare Dev Aynası Oyun Programı için
Tıklayın!

KATEGORİLER  
   Haberler
   Kabare Hakkında
   Herşey Dahil
   Televizyonda
   Reklam Filmi
   Videolar
   Çalışmalar
   Ziyaretçi Defteri

 
Mail List'e Katılın


 

Şakayla Söyler Haldun Taner Tanıtım Videosu

Şakayla Söyler Haldun Taner Vicdani Tiradı

Şakayla Söyler Haldun Taner Sarhoş Skeci

 
Webmaster: Can Törtop