Tiyatroya gitmeyen toplumlar
Sık sık oyuna gelirler...
Ali Erdoğan


Ana Sayfa  |   Kabare Dev Aynası  |  Ali Erdoğan  |  Oyunlar  |  Oyun Programı  |  İletişim  |  Ziyaretçi Defteri
 
Kabare Dev Aynası'ndan Şakayla Söyler Haldun Taner


KABARE DEV AYNASI TİYATROSU olarak 10. Yılımızda dağarcığımıza büyük bir heyecan ve saygıyla kattığımız “ ŞAKAYLA SÖYLER HALDUN TANER “ adlı oyunumuz usta yazar HALDUN TANER’in kaleme aldığı benzersiz oyun ve skeçlerden  bir seçki..

HALDUN TANER bu toprakların yetiştirdiği en üretken en verimli hikaye  ve oyun yazarlarımızdan

Oyun yazarı ve hikaye yazarlığının da ötesinde  eserleriyle yüzümüze ve ruhumuza ayna tutan bir bilge.

Bizim, olaylar karşısında bir devekuşu gibi başımızı kumlara gömüşümüze  üç maymun misali görmeyip, duymayıp, konuşmayışımıza çok öfkelense de söyleyeceğini kırıp dökmeden, şefkatli bir dille bize şakayla söyleyen bir yazar HALDUN TANER…

Aynı zamanda müthiş bir sentezci…

Batının çağdaş tiyatrosunun en çokta Brecht’in epik tiyatro kuramını bizim ortaoyunumuzla, meddahımızla, tuluat tiyatromuzla kaynaştırıp ortaya yüzde yüz bizden olan oyunlar çıkarmış bir yazar

Yerelden evrensele gidebilen ve kendi - her kesimden -insanına bunu benimsetmenin de ötesinde  oyunlarıyla yurt dışında da başarıya ulaşan bir yazar Haldun Taner.

GÖZLERİMİ KAPARIM VAZİFEMİ YAPARIM, KEŞANLI ALİ DESTANI,SERSEM KOCANIN KURNAZ KARISI,VATAN KURTARAN ŞABAN ve daha bir çok yapıtı bu sentezciliğinin mucizevi örnekleri.

Kabarenin Türkiye ‘ de benimsenmesi de  Haldun Taner’in sentezci zekasının bir ürünü.

Batıdaki şekliyle şablon olarak  alınabilir ve müslüman mahallesinde salyangoz satma misali ülkemizde oynanabilirdi pekala kabare.

Ama hayır bu kadar kolaycı değil Haldun Taner’in zekası…Daha derin bakıyor her meseleye…Bizim geleneksel tiyatromuzla hamhal olmuş bir kabareyi benimsetti bizlere.

İlk örneğini de Zeki Alasya , Metin Akpınar’ la  birlikte kurduğu DEVEKUŞU KABARE tiyatrosunda verdi. 1967 ‘ de kurulan bu topluluk için VATAN KURTARAN ŞABAN oyununu kaleme aldı.Kabare alanındaki ilk adımın atılmasını sağladı.

DEVEKUŞU KABARE ‘ den,  AHMET GÜLHAN’ la birlikte kurduğu TEF KABARE ‘ ye kadar kabare alanında çok kalıcı ve etkileyici eserler verdi.

Biz de kuruluş aşamasında tiyatromuzun adını onun “ TİYATRO HAYATIN AYNASI KABARE DEV AYNASIDIR “ tanımından hareketle KABARE DEV AYNASI koyduk.

Muhsin Ertuğrul’ un “ Tiyatromuzun nefesinin tıkandığı zamanlarda Haldun oyunlarıyla oksijen verip hayata döndürdü” lafı bile Haldun Taner’in tiyatromuzda ne kadar etkili ve değerli bir yazar olduğunun başlı başına bir kanıtı sayılır.  

Oyunumuza gelince:

Bildiğiniz gibi Haldun Taner tüm kabarelerinde genel bozukluklara, ölçüsüzlüklere karşı sosyal adaletsizliklere ölçü getiren bir ALAY MESAFESİ koyar…

Bunu da neden yaptığını şöyle anlatıyor üstat:

“Bir hadiseye gülerek bakmak, o hadiseye mesafeli bakmak demektir. O hadisenin içinde haşır neşir olmuş ve o hadisenin içinden çıkamayan insanlara başka açıları da hatırlatmak demektir”

Oyunumuzun birinci perdesi üstadın unutulmaz eseri “ VATAN KURTARAN ŞABAN” oyunundan alınan en çarpıcı skeçlerden oluşuyor.Bildiğiniz gibi Haldun TANER bu eserinde Tapu Kadastro müdürlüğünden gelip kültür işlerine bulaşan  Şaban’ının bu alanda yaptığı komik ve çarpık  uygulamalarını hicivli bir dille anlatıyor.

Oyunumuzun ikinci perdesi ise Haldun Taner ustanın toplumsal yaşamımızın aksayan ve yozlaşan tutarsızlaşan yanlarını mizah unsurlarından yararlanarak kaleme aldığı skeçlerden oluşuyor.

Oyunumuzun en çarpıcı sahnesi ise finalde sergilediğimiz meşhur GÖZLERİMİ KAPARIM VAZİFEMİ YAPARIM oyununun Psikanaliz sahnesi. Bu sahnede saf, iyi niyetli, dürüst ve ülkesine gönülden bağlı Vicdani’nin açıkgözler, dalkavuklar ,üç kâğıtçılar karşısında nasıl horgörüldüğü ve ezildiği ve daha sonra da nasıl akıl hastanesinin yolunu tuttuğunu traji- komik bir şekilde anlatıyor.

Onuncu yılımızı kutladığımız şu günlerde ölümünün yirmi beşinci yılında üstat Haldun Taner’in  bu skeçlerini sergilemek bizim için hem şeref hem de görev.

Çünkü teknoloji, giyim kuşamımız ve gündelik hayatımız değişirken zihniyetimizin hiç değişmediğini bize oyunlarıyla gösteriyor Haldun Taner. Duygu ve düşüncelerimizin erozyona uğradığı şu günlerde bizi insan olmaya çağırıyor.

Bizi insan olmaya ve insan kalmaya çağıran üstadımızın skeçleriniı layıkınca oynamak ve üstadın adını hep gündemde tutmak biz tiyatrocuların boynunun borcu.

Tiyatroseverleri hem bu büyük bir yazarı ölümünün 25 yılında anmaya hem de ibretlik sahnelerle ağlanacak halimize gülmeye davet ediyoruz.

______________________________________________________________________________

Oyunumuzun künyesi

ADI: ŞAKAYLA SÖYLER HALDUN TANER

YAZAN-HALDUN TANER

YÖNETEN : ALİ ERDOĞAN

OYNAYANLAR- ALİ ERDOĞAN, İSMAİL CAN TÖRTOP,ÜMMÜHAN KILDİŞ,SİBEL ERKAN,CİHAN BEKTAŞ, MERDAN KARDAN,ÖZGECAN KIZILDAĞ

IŞIK-SES- MURAT KIZILDAĞ

Yayın Tarihi: 2/27/2012
 
BİLET ALIN !

Devam Eden Oyunlar
 

VATAN KURTARAN ŞABAN

YA TUTARSA?

ALİ ERDOĞAN'ın kitapları İMGE KİTABEVİ'inde..

BİZE BİR HALLER OLDU

Şakayla Söyler Haldun Taner

Kabare Dev Aynası Oyun Programı için
Tıklayın!

KATEGORİLER  
   Haberler
   Kabare Hakkında
   Herşey Dahil
   Televizyonda
   Reklam Filmi
   Videolar
   Çalışmalar
   Ziyaretçi Defteri

 
Mail List'e Katılın


 

Şakayla Söyler Haldun Taner Tanıtım Videosu

Şakayla Söyler Haldun Taner Vicdani Tiradı

Şakayla Söyler Haldun Taner Sarhoş Skeci

 
Webmaster: Can Törtop